I keep a bunch of macaroni in the cupboard as the last resort. I tend to get potatoes, maybe some mayonnaise to go with it, and whatever special I can get on the cheap (e.g. sausages). Lots of squinting at the current deals!
Rice and flour (for fritters) are my default back-ups in case the poo REALLY hits the fan. I chose those because I really dislike cooking them, so I can resist the urge to use them up when other food is available.
Mayonnaise is very expensive here for some reason, but this week I managed to find a cheap(ish) one. Needless to say, I have been enjoying my mayo meals so far this week!
I just found a great cheap meal that’s tasty, healthy, easy to cook, and ridiculously cheap. I thought I’d share it as so many people have shared theirs.
I bought a bag of dried peas, added to cups of cold water, bring to boil, then simmer for 10 minutes. You now have a pan full of peas to use any way you wish. I decided to make a pea soup. So I added a bunch of stuff I had in my kitchen already: garlic, sugar, ginger powder, a dollop of margarine to make it taste not so watery, and cornflour to thicken it a tiny bit. It cost almost nothing to make, and I’ll get 3 small meals out of it (all accompanied with bread). I might try a similar thing with lentils, to build my confidence cooking with them.
So I added a bunch of stuff I had in my kitchen already:
In a lot of discussions about cheap food, that phrase is often replied with “man, I wish I had anything lying around in the kitchen already” 😅
But seriously, investing even a little bit in spices whenever you happen to have the money does go a long way! Having decent access to salt and pepper does wonders, and I guarantee it’s all up from there. I’m always wondering, like, “am I brave enough to check if this stuff tastes good with hot sauce? Guess today is the day we’ll finally find out!”
Yeah whenever I have a less crushing pay period, I make an effort to buy some long-term ingredients. It adds up if you keep doing it.
Really depends on the situation.
If I’m just feeding myself, I have no issue with going outside and foraging for food. I don’t hunt, but I’m not the type that needs an animal based protein main entree in my meals, so it works/worked for me to collect wild vegetables, fruits, and fungi.
And from there, I eat whatever is cheapest. Grocery store mark-downs and deep-discount sales would guide my decisions. If an acquaintance was giving away food, I’d take it. When the food bank is doing a giveaway and it was close enough for me to visit, I’d go there and take what they had to offer.
At my poorest, when I had no access to a kitchen, peanut butter sandwiches were a mainstay. Tuna sandwiches were next best, but more expensive. At the time, powdered milk was a bit of a luxury, but it definitely helped wash down the peanut butter and was way cheaper by volume than fresh milk.
A lot of stores and restaurants, at least where I live, will have condiment packages out in the open. Don’t go hog wild, but my experience is nobody cares/notices if you grab a few packs of whatever items are out: ketchup, mustard, mayo, honey, hot sauce, soy sauce, salt, and pepper – in moderation – so those can be free to you to use for meal prep.
When I’ve just been broke and/or saving money, my main protein was usually chicken. I’d just buy whatever was cheapest on sale, and try to stock up a bit or get rain checks. Then I could cook that in a crock pot and literally have meals for days. Around Thanksgiving and Christmas, turkey usually goes on deep discount and there are almost always a myriad of programs that just give them away. If you have room in your freezer and a crock pot, then you can be set just from that.
Add in some rice and/or beans/legumes to soak up the flavor when cooking meats.
Eggs were also always a solid choice, pretty versatile because they could be hard boiled, scrambled, fried, mixed into other things like noodles, or used to cook/bake other dishes.
Potatoes were another cheap source of carbohydrates, something that goes on sale often enough that I could usually find a deal, and if properly stored (cool, dark, dry) they can last a long time. Plus, they can go into the slow cooker with some chicken thighs and both ingredients benefit flavor-wise.
So, meals would be whatever combination of those things you can physically obtain. Your meal items don’t have to have a name. If you have potatoes and mix those with scrambled eggs and mix in some wild dandelions, that’s still a meal even if that’s not going to show up in a recipe book. If you boil some noodles and add in some mayo and a pinch of rosemary from a bush you saw down the road, that’s still a meal. Basically, just get creative with what you’ve got.
Pasta and sauce. As long as you have a few basic herbs and spices on hand (garlic powder, Italian seasonings, salt pepper), you can buy a can of crushed tomatoes, and a box of pasta, and you can have several delicious, filling meals for less than 5 bucks total. Spend a little more and toss in ground beef, ground pork, or mushrooms, or a combination of all three.
Aldi has the ingredients for really cheap. You can even buy a pound of ground pork for only about $3. The spices are only about a buck each.
A bag of onions and a jar of minced garlic punch above their price tag for pasta enhancement as well.
I like to saute the onion (diced) until golden and translucent, then add a scoop of the minced garlic, then just as it starts to brown, dump in the sauce, Italian seasoning, and stir at a very low simmer while the noodles cook.
Add some pasta water to the sauce before you strain so it sticks to the noodles better.
I didn’t know that about the pasta water, thank you!
Here is my list of cheap foods I tend to keep on hand for making inexpensive meals.
Non perishable: Rice, Beans (black, chick pea, and lentils), dry mixed beans, bulk flour, bulk sugar, cans of tomato paste, cans of diced tomato, dried red chills, dry noodles, (like soba noodles or ramen noodles,) cocoa powder, baking soda, baking powder, vegetable oil, white vinegar. (I don’t really eat traditional pasta, but that is also a cheap, non perishable.)
perishables: Onions, garlic, cilantro, carrots, Asian cabbage like nappa cabbage, green onions, green bell peppers, corn, potatoes, ginger root, soy sauce, ketchup, mayo, mustard, worcestershire sauce, oyster sauce, yeast, bananas, tomatoes, cucumbers, seasonal squashes, seasonable fruit.
More expensive optional perishables: Block of store brand cheddar and mozzarella cheese, eggs, butter, condensed milk, sweetened condensed milk, plain yogurt
spices: Salt, pepper, paprika, chill powder, oregano, basil, cumin, coriander, garam masala, tumeric
With that list of ingredients I can make these things: Fresh breads including naan, sandwhich bread, flour totillas, banana bread. Cheese pizza, vegetarian Chinese dumplings with dumpling sauce, felafel, channa masala (a chick pea curry I eat with rice and naan), black bean burgers, black bean chilli, spiced lentils, Dahl (a type of lentil soup), Raita which is a condiment made with yogurt, spices, and veggies, Vegetable yakisoba, cheap ramen enhanced with egg, corn, carrot and green onion, home made brownies, tomato soup, cheesy baked potato, mashed potato, home made caramel to serve with brownies, or fruit, or mixed into yogurt with fruit. With the seasonal squashes I can make a squash bisque using butternut squash, or veggie soup using the mixed dried beans with the squash and other veggies.
When it comes to spices, I find that they are cheaper in my local asian grocery than the standard grocery store. When it comes to ketchup, mustard, and mayo, I get that for free just by asking at fast food joints, or grabbing them when they are freely offered in fast food joints.
The other thing that keeps the cost of the foods I eat low, is the fact that I am making it all from scratch. You can see that I am primarily cooking vegetarian, because meat is really fucking expensive. PM me if you would like the recipe for anything I mentioned.
Chili, chili, chili! No ground beef? No problem! Make a bean chili!
Bulgur wheat makes a really good textural element in vegetarian chili.
I love ban chili, it’s relatively cheap, vegetarian and incredibly versatile. Meaning that with one big pot of chili you can have 3-4 different meals without having the feeling of eating the same thing over and over.
I usually make a big pot and then the first day we can make burritos with tortilla shells, the next day nachos, you can eat it with rice, a baked potato use it as a base for soup or make vegetarian burger patties with it.
I eat cheap all the time, but rice and beans is the classic. If you can afford a can of tomatoes and some spices, then you can upgrade this to rajma masala. That’s one of my fav post workout meals. Throw in some alliums, and other vegetables as you can (frozen is often p cheap).
Actually just look up vegan Indian recipes and source ingredients as cheaply as you can. Like dried beans, lentils, chickpeas, and spices — ideally purchased from bulk store — and you’ll be healthy and satisfied for less money than you would believe.
Lentils, beans, onion, rice. Lentils and beans need to be soaked for a long time before cooking, but they’re DIRT CHEAP, and they are actually super tasty. Just get used to it and you’ll find it’s basically comfort food. You can eat it with anything, but lentils and onion and rice is amazing, especially with some condiments or whatever
Also super nutritious!!
As a side note, it’s a good investment to buy a pressure cooker at least for the beans since it cuts the cooking time to about 10 minutes (and this is assuming you’ve soaked the beans for at least 12H).
Pressure cookers will also cut down the cooking time of things that need longer cooking to not be too hard to chew, such as cheap pieces of beef.
Also consider chickpeas along with beans and lentils since you can cook them in the same way and they’re the same kind of thing (pulses).
If you didn’t soak your beans, you can still do them in a pressure cooker. It’ll just take about an hour. It lets you make a somewhat last minute decision to have beans whenever you want.
In a beat boxing tone:
Beans 'n rice (repeat as many times as needed).
Also do pasta with tomato sauce a lot, add whatever I have or what I can find on sale (mostly lentils, beans, frozen vegetables (kinds that have protein)).
I’ve always loved lentils but I’ve kinda rediscovered them lately, it’s crazy how good they are in every way. Cheap, somehow always makes more food than you think, easy to cook and extremely versatile, makes you feel full with less and keeps you going for longer. Truly a superfood IMO.
Beans, rice, potatoes - the holy trinity.
Adds nicely to the beatboxing too
Even easier:
Rice with broth of joice + pureed (blended?) tomatoes.
Add a solid spoon of sour cream and parsley.Easy tomato soup with rice. (also works with pasta)
Oats are underrated. Dirt cheap, with calories and nutrients. Super easy and fast to cook. Can be cooked in water or milk. Can be made sweet (e.g. with apple and cinnamon, drop the sugar) or savory (e.g. curry powder, or tomato etc).
And it definitely fills your stomach.
Rice bowls, rice with chickpeas, rice with beans, throw some furikake and kimchi in there and some sriracha mayonaise.
I imagine the right answer differs from country to country, as prices can be pretty different from place to place.
But in the U.S., when I was poor I’d often use regular boxes of dried pasta and add canned chili to them, and maybe shred a little bit of cheddar on top, add hot sauce to taste.
0.5 lb (230g) of pasta: 800 calories, 28g protein. Approximately $0.50 ($1/box).
15 oz (425g) of canned chili with beans: 460 calories, 29g protein. Approximately $3.
4 oz (113g) block of cheddar cheese: 440 calories, 24g protein. Approximately $1.50 ($3 per 8 oz pack).
That’s a 1700 calorie meal with 81g of protein, for about $5, that takes about 12-15 minutes. It requires only a single pot and a cheese shredder if you prefer shredding it yourself (you can also buy pre shredded for maximum ease/convenience).
Obviously you can portion down in size, or keep some leftovers, if you’re not the type of person to need a 1700 calorie meal in a single sitting.
I’m grateful I haven’t reached my college level of broke (yet), but with the economy absolutely booming right now under our current leadership, money is very tight. I’m pretty good at figuring out meals with some budget to work with.
Not sure if this only applies to Costco prices right now, but rounding up I got a 4.5lb bag of quinoa ~$13, a 5 pound bag of red beans for $10, and a 5 pound bag of red onions for $6. So a total of ~$29. Depending on how many people you’re feeding you can stretch that several weeks. If you go with rice instead of quinoa it’s cheaper and also still gives you a complete protein when you combine it with beans.
My father in law always said he lived for an entire year in college eating nothing but potatoes. I wouldn’t recommend trying that but I guess it’s an option?
Also recently made a loaf of bread for the first time. All you need is flour, yeast, oil and water (forgot you do also need salt and a small amount of sugar to activate the yeast. I’ve used juice from different fruits (grapes, oranges) as an activator when I didn’t have sugar, but never tried that with bread specifically).
Chickpeas and lentils are very cheap and can be used to make a lot of recipes. Buy some taco seasoning, tortillas, and lentils. Make a giant pot of that, and it will last a while. Lentils are pretty similar in texture to ground beef, so it works pretty well. This may sound weird but lentils are also really good as a meat substitute in spaghetti.
It gets really boring eating the same thing everyday, so I’ve also used this website to make some really good meals: https://www.budgetbytes.com/ They have a ton of options for both meat and vegetarian meals.
This was like 10 years ago, (so shit is definitely more expensive now) but when I was between jobs I had to make $50 for groceries for two last a little over 2 weeks. I went through the recipes on there and found a bunch that sounded good and contained the same core ingredients. Made a list of core and extra ingredients I would need (garlic, ginger, etc) and then went to Walmart and got everything I needed within budget.
The mujaddara was and still is my favorite. I always end up needing to double the water the recipe calls for to cook the lentils and rice. I will also say it is definitely a time consuming recipe compared to the others I tried. Make it on a day when you can set aside enough time to slow cook and caramelize the onions instead of sauteing. That is definitely the key. https://www.budgetbytes.com/mujaddara/
Also keep in mind if you buy something like fresh ginger, onions, or mushrooms, but don’t end up using all of it right away, you can chop it up and freeze it for later so it doesn’t go bad.
I’ve stored chopped frozen ginger by itself in a ziplock bag. It seemed fine to me but apparently you’re supposed to put it in oil and then freeze it. Some people use ice cube trays and make small aliquots of oil and ginger or other herbs.
I’ve been told repeatedly you shouldn’t freeze onion, but when you’re broke and need to make what you have last, whatever. It might lose some flavor and texture, but I always saute onion anyway. If I was trying to eat it raw (or caramelize it later) I could see that being a no.
Mushrooms have to be cooked first before freezing (as far as I know). Chop and saute with olive oil and a little bit of butter or coconut oil (there is something about the extra fat that helps preserve it when frozen). After cooking, spread out on a nonstick surface or sheet of parchment paper, put them in the freezer and then once they’re frozen, move them to an airtight container.
Soup with lots of root vegetables, cabbage, lentils etc. whatever is in season (a tip is to roast the veg in the oven first for better flavour and mouth feel). I always have some good sausages in the freezer that I buy for 50% off because they’re close to expiration. Thaw them and fry them pretty hard before joining the soup. I can easily feed myself and my gf for a week from one batch. A boring week for sure but you do what you gotta do. Mix it up with some different toppings or other flavourings during the week.
Roasted whole chicken from grocery; where I’m at they’re $5 and you can make sandwiches for days and or make chicken based soup with the leftovers. Also beans and potatoes. So many things you can make with them. Accent them with cheap bulk spices and some herbs grown with a little cheap desktop hydroponic grower, or outside depending on climate.